Det kanske ändå stämmer rätt bra att de är så överhopade med jobb att det är helt omöjligt att ge kritik på alla insända manus. Snackar förlag. Snackar refusering. Nummer tre av sju landade i min inkorg i kväll klockan 20.32. Nån sliter med kvällskiftet!
Och kommer de på mejl så är det ju lätt att kopiera. Bjuder därför på ett stycke ur verkligheten igen.
Hej Minna,
Först vill vi börja med att be om ursäkt för att du fått vänta så länge på svar, vi beklagar detta.
Tack för att du skickat in ditt manus Bakom stängda dörrar till NN-förlaget.
Som du säkert vet är konkurrensen hård på bokmarknaden och vi måste därför tacka nej till utgivning. På grund av begränsade resurser kan vi tyvärr inte ge individuell kritik.
Vi önskar dig lycka till på andra förlag!
Med vänliga hälsningar,
NNNN
Och nej. Jag varken förvånas, våndas eller gråter den här gången heller. Detta visste jag ju. Att en kamel måste passera ett nålsöga, en gris måste flyga eller en nål plötsligt uppenbara sig i en höstack för att en debutant ska få en bok utgiven på ett etablerat förlag. Typ. (Och nej, det är inte läge att berätta om alla de där du känner till som genast fick kontrakt på ett dussin böcker bara genom att skicka in ett synopsis. Senare!)
Säger som Arnold Scwarzenegger i den där robotfilmen: ”I’ll be back!”
Trist med refusering, men bra att du inte ger upp. Har man fått färre än fem refuseringar ska man inte ens se sig som refuserad, sa Dag Öhrlund på ett skrivmingel.
GillaGilla
Dag låter som en klok man!
GillaGilla
Ja eller hur men nu har jag ju fått hela 8 st, så jag önskar han hade sagt 10 eller nåt 😉 Men för dig finns det fortf hopp!
GillaGilla
Du är så jävla härlig! Och ‘nålsöga’ i samma mening som ‘flyga’ kommer jag sno av dig;-)
GillaGilla
Haha, Peter! De äldsta klyschorna staplade i en mening. Stjäl på du bara 🙂
GillaGilla
Håller med Anna, det är bara att kämpa på. Nu gäller det här inte förlag utan agenter som är de man skickar till om man inte bor i Sverige tydligen. Men det kanske är lika samma. Kram!
http://jadevarden.blogspot.se/2013/02/writing-101-what-agents-really-mean.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+JadeVardenOfficialBlog+(Jade+Varden+Official+Blog)
GillaGilla
Tack för tipset!
GillaGilla
Kan bara hålla med vännerna ovan. Jag gillar din kämparglöd Minna!
GillaGilla
Tack! Har du också blivit wordpressare nu – kul 🙂
GillaGilla